PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi

Godina : 35
From : under the sea
Datum upisa : 21.01.2007

FM Tutorijali: Team Talks Empty
PočaljiNaslov: FM Tutorijali: Team Talks   FM Tutorijali: Team Talks EmptyUto Jun 12, 2007 1:27 pm

Razgovori s momčadi.

Vi gubite 2-0 na poluvrijemenu. Igrači pognute glave ulaze u svlačionicu, pokazujući prstom na krivce za drugi gol. Oni zgrabe njihova pića i sjednu, nastojeći dobiti tvoju podršku nakon 45 katastrofalnih minuta. Na licima igrača se vidi da nisu spremni preokrenuti rezultat i tjelesni govor igrača sugerira da bi se radije ubili nego se vratili na igralište.Polagano padne tišina u svlačionicu i Vi ste u centru pažnje. Vaša momčad očekuje od Vas da ih inspirirate, i sad Vi imate oko 7 minuta da ih motivirate za pobjedu ili makar izjednačenje u drugom poluvremenu. Time zarađujete plaću...

Razgovor s ekipom je novi dodatak koji se u FM-u nalazi tek od prošle godine, i to je po mom mišljenju jedan fantastičan dodatak u FM-u. To vam daje više prostora za razgovore s igračima i dopušta da i Vi izrazite vlastiti karakter. Ja mislim da ovaj novi dodatak može igrati veliku ulogu u igri. Konačan rezultat podudarnosti i trebati biti omalovažavan. Postoje ne 100 % točna pravila što se tiče što učiniti u sigurnoj situaciji, ali postoje sigurni vodiči koji su dobri.

Tu imate i pokazatelj o moralu igrača i ono što im je najbolje reći. Ako igrač ima loš moral ili je loše igrao, bilo bi najbolje ga ohrabriti nego udariti jer bi to bio znak da nemaju povjerenje. Umjesto toga, ako igrač ima visok moral i igra loše tada bi to trebao biti dobar znak da ga udarite a ne pohvalite. Ja sam sklon prihvaćanju ocjena 7 i 8 kao dobar prosjek, i onaj koji ima manju ocjenu ce dobiti lošiji govor, a oni koji imaju 9 ili 10 će dobiti odličan govor. Ponovo, ovaj ekipni govor ovisi o moralu igrača.

Sljedeći dio vodiča pretpostavlja da su razgovori s momčadi jedan od glavnih djelova igre i da određuju kako će igrači igrati u drugom poluvremenu i kakav će im biti moral. Ideje kako pristupiti razgovoru s momčadi su sljedeće:

1: Programeri iz SI-a su svjesni kako opće pučanstvo reagira prema pohvalama i kritikama u poslu i to upotrijebili kao opći pristup moralu i motivaciji.
Takve reakcije također bi valjale zajedno sa modernim danom vodstva teorija na kako motivirati osoblje. Tako razgovori s momčadine bi trebali više biti kao Arsene Wenger nego kao Graeme Souness.

2: Iskustvo s prethodnih FM serijala je pokazalo da općenito je bolje držati nikakav nego loš komentar o sebi. Ovdje se vidi kako ti reagiraš na natpise u medijima, stvaraš pozitivnu atmosferu ili ne. Zato, pozitivna atmosfera je znak da če momčad bolje igrati. U malom proturječju prema ovome, hvaleći dva igrača u medijima će izazvati ljutnju kod ostalih igrača. Ako previše hvališ igrače, to bi moglo biti loše za njih.

3: Istraživanja na forumima su pokazala da ekipe mogu "zaspati" nakon poluvremena ako ih previše hvališ. Na forumima su također sugerirali da poticanje ili pohvala prije dovodi do cilja.

Sljedeći prijedlozi se zasnivaju na ovim pretpostavkama:

LJUT(Angry)

Opća pretpostavka je da ljutnja menagera nekada ne radi, menageri koji se boje motivirati svoje igrače su došli u velike probleme. Tako, ako si ljut na ekipu na poluvremenu, dođi do igrača i to im reci u lice. Ljutnja na kraju utakmice, po mom mišljenju, sasvim je loša jer igračima padne moral. U stvarnom životu nitko ne želi doći na posao nakon što mu je šef rekao da je ljut.

RAZOČARAN(Disappointment)

Opet, loš menager je onaj koji kaže da je razočaran sa svojim igračima. On mora pretpostavljati da igrači nešto pokušavaju napraviti ali im nikako ne uspijevaju. Tako, razočaranje na poluvremenu će također vjerojatno dovesti do loše igre u drugom djelu utakmice. Razočaranje na kraju utakmice je sasvim razumljivo.

SUOSJEĆANJE(Sympathy)

Ovo je opcija koju je najteže analizirati. Da bi bili suosjećaji morate biti sigurni da će vaše suosjećanje biti prihvaćeno jednako u bilo kojoj namjeni. Jedno od najboljih korištenja ove opcije je u DAN-ZA-DAN radnom okruženju. U smislu FM-a ga je najboljolje uportijebiti ako je ekipa deklasirana.

OHRABRIVANJE(Encouragement)

Ja mislim da je ovo jedno od najboljih menagerovih sredstava za motivaciju. Ako se igrač bori ali mu ne ide, dobar menager će doći i ohrabriti ga. Zato, u zatvorenoj utakmici, pobjeda ili poraz s jednim golom razlike(ili neriješeno), ohrabrivanje je najbolje na poluvremenu. Doista, ja sam gubio 2-0 na poluvremenu zbog dvije velike greške u obrani, još igrajući puno bolje od protivnika, i ohrabrenje na poluvremenu je dovelo do toga da sam izjednačio na 2-2.

ZADOVOLJAN(Pleased)

Za ovo treba protiv nekih momčadi da vodiš i to je drugi veliki moptivacijski alat. Pohvala može raditi čudesa za motivaciju, i ona bi trebala držati igru na jednakoj razini kao u prvom dijelu. Ako vodite i igrate dobro na poluvremenu, ili na kraju utakmice, opcija ZADOVOLJAN je najbolji izbor. Ovo bi mogao biti dobar izbor ako igrate protiv punooo jače momčadi i imate neriješeno ili vodite.

ODUŠEVLJEN(Delighted)

Ja bih upotrijebio ovaj izbor oskudno, za dva razloga. 1. kao ranije navedeno FM serijal vidi ppreviše pohvale kao negativno. 2. prema previše pohvala u situaciji da igraju iznad očekivanog i da će pasti. Ja vjerujem da je ova vrsta reakcije bila programirana još u FM06 i tako dokazala da ju trebva koristiti vrlo rijetko. Ja bih ovu opciju koristio samo pred kraj prvenstva ako se borite za nešto.

Evo nadam se da ce ovo koristiti nekome.

Autor : El Guimenez